Klubbchef Jimmy Karlsson kommenterar stipendierna

Skånela får stipendiepengar för att nå barn i idrottssvaga områden

Skånela IF har äran att tilldelas ett generöst stipendium på 100 000 kronor från Tore A Jonassons Stiftelse. Stipendiet är en del av den betydande summa pengar som delas ut till 30 idrottsföreningar och fem konstnärer för deras framstående arbete inom idrott och konst.

Till minne av Tore A Jonasson, en passionerad konst- och idrottsentusiast, delar stiftelsen ut stipendier till föreningar och konstnärer som har visat engagemang och framgång inom sina områden. Samarbetet mellan stiftelsen och Riksidrottsförbundet, som även driver Konsthall 16 på Riksidrottsmuseum, har möjliggjort detta erkännande av framstående prestationer.

I år kommer 30 idrottsföreningar att tilldelas stipendier om 100 000 kronor vardera, med en särskild inriktning på de föreningar som främjar ungas delaktighet och engagemang. Stipendierna syftar också till att stödja föreningar som ger unga möjligheter att bli ledare och växa i sina ledarroller.

Jimmy Karlsson, Klubbchef för Skånela IF, uttrycker sin glädje över att föreningen erkänns för sitt hårda arbete. Han betonar att Skånela IF strävar efter att nå fler ungdomar och barn från idrottsvaga och utsatta områden. De ekonomiska medlen från stipendiet kommer att vara till stor hjälp för att göra handbollen mer tillgänglig och inkluderande för alla i samhället.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening