Linus Jämtdal och Christian Sandsund levererade ett hattrick vardera. Foto: Kjelle Svensson/Rosersbergs IK

Sju poäng av Jämtdal i premiären

Rosersbergs IK inledde Division 1-säsongen med klar seger mot Alunda: - Efter att vi skakat av oss premiärnerverna under första perioden så växlar vi upp och när vi summerar så är vi ett nummer större än Alunda idag, uppger sportchef Fredrik Raschke.

Rosersbergs IK som kvalade till Allsvenskan i våras får starta i Division 1 igen. På fredag kväll inledde man med match mot Alunda. Matchen avgjordes i mittenperioden då man gick från 1-1 till 5-1. Matchen var därmed avgjord trodde den som vanligt välfyllda Rosershallen (350 åskådare). Alunda får in en snabb reducering en kort därpå replikerar Rosers och punkterar matchen med tre snabba mål. Efter att Joakim Gustavsson satt 9-3 slappnar RIK av lite och Alunda kan få in två tröstbaljor. Sportchefen Fredrik Raschke plussar för förstafeman med Linus Jämtdal i spetsen, Jämtdal levererade sju poäng (!) och var så klart bäst på plan.

Målen
L.Jämtdal 3, Sandsund 3, Jarnling, Gustafsson, Ekfeldt

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening