Singelolycka på väg 255 vid Tullen – Varning för halka
En trafikolycka inträffade på tisdagsmorgonen vid Tullen. SMHI har utfärdat varning för halka och väderförhållandena är i skrivande stund problematiska.
På måndagsmorgonen inträffade en singelolycka på väg 255 mellan Tullen och Droppsta. Olyckan, som rapporterades klockan 07:58, har haft stor påverkan på trafiken i båda riktningarna och väntas vara avklarad vid 08:37. Väderförhållandena i området är problematiska med blötsnö som fallit under natten, vilket kan ha bidragit till halkan. SMHI har även utfärdat en gul varning för ishalka i kommunen, med risk för att våta vägar fryser till under morgonen.
UNT.se rapporterar att det i bilen fanns två barn och en vuxen, men alla kunde ta sig ut på egen hand innan räddningspersonalens ankomst. Ingen av dem behövde transporteras till sjukhus. Polisen spärrade av ett körfält under räddningsarbetet och omdirigerade trafiken.
Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.
Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.