Sigtunarännet genomförs i år med start 13 februari och pågår till och med 21:a februari.
Det blir ett coronaanpassat Sigtunarännet i år som startar 13/2 och pågår till och med 21/2. Deltagarna åker när de vill under den tidpunkten. En slinga längs Sigtunafjärden kommer att plogas, kommunen har sagt att det ska plogas under denna vecka då det trots kylan inte varit tillräckligt med tjock kärnis.
I år finns det inga funktionärer och den sedvanliga folkfesten uteblir. Den som vill åka loggar in sig mot en app som via GPS mäter sträckan och tiden. När man är klar så får man medalj, mössa och situnderlag till sin adress. Sigtunarännet meddelar att all anmälan sker digitalt och att man inte ska åka ensam. Man bör vidta nödvändiga säkerhetsåtgärder för isåkning till sjöss.
Sport RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Sport Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
Sport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Sport Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Sport Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Sport Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Sport Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Sport Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.