Saxofonister från Sigtuna kulturskola spelar med BlåslandslagetFoto: Insändarbild/Perry Göransson

Sigtunamusiker i blåslandslaget

Sigtuna Kulturskola har med tre saxofonister som repeterar med landslaget i blåsmusik.

Landslaget i blåsmusik repeterar sedan 1:a augusti på Lunnevads folkhögskola i Linköping. Med är Johan Swartling, Anton Nyström och Hanna Carlsson från Sigtuna kulturskola. Tillsammans ska de ut på turné med start på onsdagen i Åtvidaberg, därefter blir det spelning i Hedvigs Kyrka i Norrköping, på Åland och avslutningen sker på Stockholms musikhögskola på söndag. Landslaget består av ca 50 musiker från hela landet och uttagningen skedde genom en provspelning i vintras.

Hanna Carlsson berättar att man repeterat varje dag från klockan 9 på morgonen till 20-21 på kvällen. Orkestern har övat in en repertoar på 16 stycken med allt från musikal som Bernsteins West side store och storband av G Bizet/Les Brown till svensk musik av Crusell och norsk musik av Grieg:
– Styckena är i full orkestersättning, eller vissa något mindre, sen är det vissa stycken med solister. Till exempel Debussy, Flickan med linhåret, är det saxofonsolo som jag kommer att spela framför orkesterackompanjemang, säger Hanna Carlsson.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Märstaartisten 25 släpper ny låt

Nöjesnyheter Den 25 oktober släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Burna Boy" och i samband med spelningarna kommer han att ta sv sig masken.som markerar en ny riktning i hans musikaliska karriär.

ADAAM ger ut poesibok

Kulturnyheter Märstartisten ADAAM har gett ut en bok som ska locka till läsning i skolan: - Skolan är viktig för att du måste lära dig saker. Du måste utvecklas. Speciellt som ung. Men tro inte att det är kört bara för att du inte klarar skolan, säger ADAAM i ett pressmeddelande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening