Foto: Jamshid Jamshidi

Sigtunabor på vandring

Sigtunaborna Katle och Charlotta Nordlaaw går den 58 mil långa Sankt Olavsleden under sommaren.

Istället för att bara sitta hemma under sommarlovet bestämde sig mamma Charlotta och 12-åriga Katle Nordlaaw för att vandra den 58 mil långa Sankt Olavsleden som går från Selånger i Medelpad till norska Trondheim, rapporterar Radio Stockholm. De lämnade Selånger 3:e juli och uppskattar att vandringen ska ta fem veckor.

Lyssna på intervju här (Extern länk)

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening