Foto: Jamshid Jamshidi

Sigtunabo döms för barnpornografibrott

En man i 20-årsåldern från Sigtuna döms för barnpornografibrott sedan han haft över 160 bilder och filmer på barn i sin dator och telefon.

Mannen döms nu till skyddstillsyn sedan han haft 164 filer i sin dator och mobil. Av dessa var 26 bilder och 24 filmer att betrakta som hänsynslöst övergreppsmaterial. Mannen erkände sin brott och sa sig vara i behov av övervakning och vård. Trots att fängelse är i straffskalan för brottet dömer tingsrätten till skyddstillsyn. Mannen ska också genomgå den vård som krävs för att komma tillrätta med hans brottslighet.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening