Lokale artisten Marcus Svartserud som inte kunnat spela som vanligt under pandemin har hittat en alternativ spelform.
Artister, både lokala, nationella och internationella har ställt in spelningar. märsta.nu rapporterade för några veckor sedan om Wenngarns spelningar för 50 personer. Nu gör sigtunaartisten Marcus Svartserud samma sak, han och bandet bestående av Tony Palm, Leif Isberg och Magnus Hermansson har ordnat en hemlig spelning på hemlig plats. På sin Instagram-sida har han sedan skapat en inbjudan och först till kvarn får komma, dock max 40 personer. Redan ikväll lördag är det första spelningen för bandet.
Märstafolket Jorge Castro, tidigare boende i Märsta och numera verksam i Stockholm, har nominerats till det prestigefyllda priset Årets Nybyggare 2025, ett pris instiftat av H.M. Konung Carl XVI Gustaf.
Kulturnyheter Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kulturnyheter Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.
Märstafolket Under torsdagen den 12 december hölls den sista gemensamma träningen för hösten med deltagare från Mamma United. Tillsammans med RF-SISU Uppland har träningar arrangerats varje torsdag under hösten i Eddaskolans idrottshall.
Märstafolket Kunskapsodlarna, en ideell förening i Märsta, erbjuder stöd till både svenskar och nyanlända som behöver hjälp med studier, språkträning eller att förstå det svenska samhället.