Foto: Daniel Iskander/Genrebild

Sigtuna visar hög tillväxt inom handeln

Handeln i kommunen ökar visar nya siffror som tagits fram av Handelsrådet.

Fysisk detaljhandel växer trots negativ volymutveckling

En ny rapport från HUI, på uppdrag av Handelsrådet, visar att den fysiska detaljhandeln i Sverige uppgick till 797 miljarder kronor under 2023, vilket innebär en tillväxt på 4,2 procent jämfört med föregående år. Tillväxten har framför allt drivits av dagligvaruhandeln som ökade med 7,0 procent, medan sällanköpsvaruhandeln hade en mer blygsam ökning på 1,5 procent. Samtidigt minskade e-handeln med 2,2 procent.

Trots den positiva försäljningsutvecklingen i den fysiska handeln är tillväxten i huvudsak inflationsdriven, vilket gör att volymen, eller mängden sålda varor, har minskat i majoriteten av Sveriges kommuner. Rapporten visar att 9 av 10 kommuner haft negativ volymtillväxt, trots att samma andel uppvisade ökad försäljning. Detta markerar det andra året i rad sedan 1990-talet med negativ volymutveckling i detaljhandeln.

Bland kommunerna som haft högst försäljningstillväxt under året finns Ale, Sigtuna och Kungälv. I dessa kommuner har tillväxten drivits av dagligvaruhandeln, och i Sigtuna har även besöksnäringen vid Arlanda flygplats bidragit till uppgången.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening