4 av 10 folkvalda har hoppat av fullmäktige sedan valet 2014
Sigtuna toppar fortfarande avhoppslistan
Ytterligare fyra politiker har sedan i höstas lämnat sina platser i kommunfullmäktige, det framgår av siffror som tidningen Mitt i presenterat. märsta.nu kunde i höstas rapportera om att Sigtuna kommun låg högst när det gäller andel som lämnat fullmäktige, då hade 17 av 51 ledamöter lämnat sedan valet 2014.
Idag är siffran 21 av 51, det innebär 41 procent enligt tidningen Mitt i. Sigtuna kommun kvarstår som etta i länet med avhopp. Tvåa på listan är Vallentuna med 32 procent och därefter Värmdö med 31 procent. Av grannkommunerna är det 24 procent av ledamöterna som hoppat av i Upplands-Väsby och bara 10 procent i Upplands-bro. I Stockholms läns landsting är det 19 procent som lämnat sina stolar.
Flest inom (V) När samtliga partiers mandat slås ihop framgår att flest avhopp finns inom Vänsterpartiet med 38 procent, därefter Miljöpartiet 34 procent, Övriga partier 30 procent (ej inkluderat de åtta etablerade). (SD) ligger på 29 procent och (C) på 26 procent. Minst avhopp finns inom (S) och (M) med 21 procent.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.