Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Sigtuna tappar i miljöranking

Sigtuna kommun rankas som 101 miljöbästa kommun.

I den årliga miljöbarometern så rankas Sigtuna som 101 av 290 kommuner. Det är en försämring med 26 placeringar, i länet är man på 19 av 26 och kommunen fick 24,8 av totalt 53 poäng. 2019 nådde kommunen sin hittills främsta plats med tio.

Det som gav Sigtuna pluspoäng var följande bland annat strategi för agenda 2030, att det finns en nöjd medborgarindex för miljöarbete och nöjd kundindex miljö- hälsoskydd. Kommunen har även en koldioxidbudget och genomför åtgärder för att minska utsläppen i enlighet med kommunens utsläppsutrymme. Växthusgas per invånare låg på 6,5 ton/femårsmedel.

Minus fick man bland annat för att det inte fanns något systematiskt arbete för tomgångskörning, att kommunens verksamheter inte köper in förnybar energi till 100 procent, miljökrav på demontering av fastigheter fanns inte heller, likaså en livscykelanalys. Kommunen var dock bra på hantering av kommunal avfall, matavfall, materialåtervinning. Nytt för i år var covid-19 där det handlade om omfördelning av resurser och krisstödsdpengar till miljö- och hållbarhetsarbete. Ingen av vovidkategorierna var dock poänggivande.

Malmö var bästa kommun med 41,59 poäng. Bäst i länet var Stockholm med plats 9 och 37,61 poäng. Grannkommunen Väsby fick plats 57 med 28,85 poäng. Om Sigtuna förbättrar sig till nästa år med några poäng så finns förutsättningar att kliva upp på listan.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening