Sigtuna Skridskoklubb fyller 20 år och firar med show i Pinbackshallen 17 decemberFoto: Insändarbild

Sigtuna Skridskoklubb hyllar 20 år med storslagen jubileumsshow

Sigtuna Skridskoklubb står redo att fira två decennier av passion för konståkning med en spektakulär jubileumsshow.

Sigtuna Skridskoklubb, grundad 2003 av Charlotta Wieland, en välrenommerad isdansare och teamåkare, bjuder in allmänheten till en minnesvärd föreställning den 17 december i Pinbackshallen i Märsta.

Under evenemanget ”Snow on Ice”, inspirerat av den omtyckta filmen Frost, kommer över 100 åkare från klubben att inta isen. Från nybörjare till tävlingsåkare ska alla bidra till att skapa en fängslande upplevelse för publiken.

Marianne Perslow, ordförande i Sigtuna SK, uttrycker sin stolthet över klubben och dess medlemmars engagemang och framsteg: ”Att fira våra 20 år med denna föreställning känns fantastiskt! Klubben har utvecklats enormt och jag är väldigt stolt över våra duktiga åkare och engagerade tränare. I år firar vi inte bara jubileum, utan också varje åkares personliga framgång. Vårt mål har alltid varit att främja individuell utveckling inom en trygg gemenskap.”

Detaljer om showen:
När: Söndag 17/12, klockan 10.00. Entrén öppnar 9.30.
Var: Pinbackshallen i Märta. Ingång via huvudentrén på baksidan.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening