Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Sigtuna ser stor minskning av arbetslöshet under mars månad

Enligt statistik från Arbetsförmedlingen såg 23 av 26 kommuner i Stockholms län en minskande arbetslöshet under mars månad. Sigtuna var en av de kommuner där nedgången var störst.

Sigtuna kommun rapporterade en total arbetslöshet på 8,5 procent under mars, vilket innebär en minskning jämfört med samma tidpunkt förra året (-1,0 procentenheter) enligt siffror från Arbetsförmedlingen som Newsworthy sammanställt. Detta är en del av en trend i hela Stockholms län där arbetslösheten sjunker.

I absoluta tal betyder detta att 2 194 personer av 25 812 invånare i åldern 16 till 65 år i Sigtuna kommun var inskrivna som arbetssökande, vilket är 182 färre än i mars förra året. Det är värt att notera att Sigtuna har haft en lägre arbetslöshet än samma tidpunkt förra året under de senaste 22 månaderna i följd.

Sedan maj 2021 har arbetslösheten i Sigtuna minskat från 11,4 till 8,5 procent, vilket ger hopp om en fortsatt positiv trend i framtiden. Arbetsförmedlingen fortsätter att stödja arbetssökande och arbetsgivare för att matcha kompetenser och lediga jobb på bästa sätt.

Denna text genererades delvis med AI 

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening