Sigtuna Sångensemble, Tina Ahlin och Tage DanielssonFoto: Pressbild

Sigtuna Sångensemble gör hyllningskonsert med Tina Ahlin

Sigtuna Sångensemble och Tina Ahlin firar Tage Danielssons födelsedag med konsert på Kulturum i Märsta.

5:e februari blir det unikt firande av Tage Danielsson med konsert på Kulturum som Tina Ahlin och Sigtuna Sångensemble står. Tina Ahlin har specialkomponerat musik till texterna av Tage Danielsson. Tina är kompositör, sångerska och pianist sedan 30 år tillbaka och har bland annat varit programledare i SVT samt släppt tre studioalbum och två böcker.
– Det här blir andra gången någonsin som denna konsert framförs tillsammans med kör med Tina som solist och bakom pianot. Första gången var i Tage Danielssons födelsestad Linköping säger Krister Persson från Sigtuna Scen & Teater som är arrangör för evenemanget.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening