Sigtuna kommun är en av de kommunerna ai landet med flest anmälda ungdomsrån.
UNT.se rapporterar under fredagen om ungdomsrån i Sverige. Enligt tidningen är Sigtuna kommun en av de mest anmälningsbenägna med 24 av 50 med 39 ungdomsrån under fyraårsperioden 2015-2019. Det är 347 rån/100 000 invånare mellan 0-17 skriver UNT. Listan över ungdomsrån kommer från Brottsförebyggande rådet, BRÅ. Totalt i landet har 6520 ungdomsrån anmälts under fyraårsperioden. Uppsala är på plats 35 och även Håbo finns med. Solna är mest utsatt med 102 rån.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.