Forsmark i ÖsthammarFoto: Vattenfall

    Sigtuna omfattas av planeringszon för kärnkraftsolycka

    Sigtuna kommun ingår sedan 1 juli i en planeringszon för att förbereda sig inför en eventuell olycka på Forsmark.

    Skyddsåtgärderna kring kärnkraftverket Forsmark i Östhammar utökas så att skyddszonen även omfattar Sigtuna kommun rapporterar SVT Stockholm. Sigtuna måste därför ha ett beredskapslager om det skulle ske något utsläpp eller en olycka. Bakgrunden är att det 2011 inträffade en allvarlig olycka på Fukushima, Japan, i samband med en jordbävning. Radioaktiva ämnen spreds då till omgivningen.

    Det är erfarenheterna efter den olyckan som lett till följdverkningar i norra delarna av Stockholm om att säkra lager och evakueringsmöjligheter för människor som bor närmare Forsmark.

    Klicka här för att se video från Sigtunas lager

    EXTRA

    Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

    Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening