Foto: Region Gotland/Malin Ericsson
Sigtuna har medverkat i seminarier tillsammans med Arlandaregionen.Foto: Arlandaregionen

Sigtuna kommun till Almedalen – lyfter frågor om Arlandas framtid

Sigtuna kommun deltar i årets Almedalsvecka i Visby och kommer den 26 juni att arrangera två seminarier med fokus på Arlandas utveckling, infrastruktur, kompetensförsörjning och tillväxt i Arlandaregionen.

– Vi finns på plats i Almedalen 2025 för att lyfta frågor om Arlandas framtid, skriver kommunen på sin hemsida.

Sju tjänstemän från kommunen kommer att delta, däribland kommundirektör Daniel Lindqvist. Förutom de egna arrangemangen är Sigtuna kommun också öppen för att medverka i andra panelsamtal och möten.

Kommunen lyfter regelbundet Arlandas betydelse som nationell flygplats och motor för både regional och nationell utveckling. Under Almedalsveckan vill man fortsätta driva på för de investeringar och beslut som krävs för att stärka flygplatsens och regionens konkurrenskraft.

Här kan du läsa mer om Sigtuna kommun i Almedalen

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening