Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Sigtuna Bo om kritiken: Drog oss ur Bure Äng

Det har varit tyst under hela tiden som affären gällande Bure Äng pågått det senaste halvåret, men på fredagen meddelade bolaget att det inte var aktuellt med en markanvisning.

Redan 10:e mars, flera veckor innan Uppdrag Granskning sändes i SVT om misstänkt vänskapskorruption mellan kommunledningen och företagare i kommunen, hade Sigtuna Bo AB dragit tillbaka intresset om att bygga bostäder i Bure Äng. Man dementerar uppgifterna som figurerat i både märsta.nu och SVT om att man blivit lovade mark på Bure Äng:
– Något markanvisningsavtal har aldrig diskuterats på våra möten med SBK. Vi har under hela processen varit införstådda med att om vi inte kan leverera, det kommunen önskar, då får man ingen markanvisning, skriver företaget i uttalandet.

Ville bygga ungdomsbostäder
Enligt Sigtuna Bo AB avsåg man även bygga vid Kvarnbacken i Arenberga men där blev man refuserade av dåvarande kommunalrådet Dan Rosenholm (L). Rosenholm har tidigare sagt att det inte är passande med bebyggelse i det aktuella området med hänvisning till trafiksituation, förskola och naturmarken som skulle gå förlorad. Sigtuna Bo AB bildades i slutet av 2015 och syftet var att bygga hyresbostäder i mindre projekt:
– Då vi noterat, att det i kommunen saknades ungdomsbostäder blev inriktningen att i första hand hitta mark för sådant byggande, uppger Sigtuna Bo AB.

I styrelsen för Sigtuna Bo AB finns förre stadsingenjören Stig Gunnerfeldt och Stefan Alatalo, tidigare regionchef för Peab Bostad.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening