Sex av tio kommuninvånare över 18 år har tagit en dos av vaccinet mot covid-19.
Över 23 000 kommuninvånare över 18 år har tagit en dos av vaccinet mot covid-19 visar FHM:s senaste siffror, var femte 18-29-åring har tagit en dos. Det släpptes på för 18-plussare för drygt en vecka sedan. Andelen vaccinerade bland åldersgrupperna ökar allt mer när det gäller 30, 40 och 50-plussare. Totalt har fyra av tio kommuninvånare fått två doser. 15 200 är färdigvaccinerade enligt FHM.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.