Både Märsta IK och FC Arlanda inledde med seger i Division 3 på lördagen.
Märsta IK besegrade nykomlingen Kungsängen med 1-0 efter mål av Kevin Toure med en kvart kvar att spela. Även FC Arlanda vann sin premiär, Vaksala gjorde dock 1-0 tidigt i matchen och det stod sig fram till 70:e minuten då Xavier Esinpoza kvitterade. Espinoza gjorde sedan även segermålet med några minuter kvar att spela.
Ishockey Wings förlorade med 3–6 mot Surahammar i lördagens match. Trots en bra start och ledning två gånger om kunde Surahammar vända och ta hem segern.
Handboll Skånela pressade OV Helsingborg och med lite mer effektivitet hade man kunnat bärga en ny seger. Istället blev det förlust 27-30 inför drygt 400 åskådare.
kampsport i lördags avgjordes SM i taekwondo, där Kim Taekwondo skickade ett lag med åtta tävlande. Mästerskapet, som också är den sista deltävlingen för året, avgör vilka som kvalar in till landslagspoolen nästa år och får chansen att slåss om en plats i landslaget.
Handboll Skånela tog en efterlängtad seger när de besegrade Alingsås med 37–29 på bortaplan. Märstalaget ledde matchen från start till mål och kunde till slut säkra sin andra seger på 13 matcher i Handbollsligan.
Handboll Skånelas damlag var nära en viktig seger i Damallsvenskan när de mötte Alingsås på bortaplan, men fick till slut se sig besegrade med 28–29 efter en dramatisk avslutning.
Fotboll Sverige vände stort underläge i slutminuterna mot Tyskland inför ett fullsatt Hovet i Stockholm. Sigtunafostrade Melwin Pantzar svarade för 14 poäng i matchen.
kampsport I helgen arrangeras riksmästerskapet i judo för juniorer i Lindesberg. Fyra ungdomar från Sigtuna kommun har blivit uttagna att representera Upplandslaget.