I fotbollsmatchen mellan Storvreta och Wigör stod Wigör som segrare med en slutresultat på 1-2.
Matchen bjöd på spänning och mål från båda lagen. Alwin Waswa från Wigör gjorde mål i minut 65 och Valentino Vihreäranta stod för målet i minut 22. Storvreta lyckades kvittera i minut 25. Trots att det fanns potential för fler mål, stannade resultatet vid 1-2 till Wigörs fördel. Trots ett bollinnehav på 80-20 till Storvretas fördel och otur med avsluten så kunde Wigör åka hem nöjda med tre poäng i bagaget denna fredagskväll.
Som nykomlingar i Division 6 har Wigör imponerat genom att vinna alla sina tre inledande matcher. Det är en imponerande prestation och ett tydligt tecken på lagets styrka och sammanhållning. Med en perfekt start på säsongen har Wigör visat att de är redo att utmana etablerade lag och kämpa sig uppåt i tabellen. De tre poängen i denna match kommer att bidra till lagets självförtroende och fortsatta framgångar under säsongen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Handboll Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.