Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Seger för Skånela i Svenska Cupen

Skånela IF vann i Svenska Cupen på söndagen mot Kungsängens SK med 29-26: - Bra och jämn match, kul att vinna, sa tränare Fredrik "Chippen" Söderberg Wernheim efter matchen.

Det såg illa ut för Skånela i första halvlek när gästerna Kungsängen ledde med 10-5 efter 16 minuter. Skånela åt upp ledningen till paus där man faktiskt var i ledningen 14-13.
– Vi är sega i första, sen får vi kontra på dem och de tapar sitt spel, i andra drar vi ifrån men måste bli bättre på att vårda boll och styra bort dem, konstaterade tränare Fredrik Söderberg Wernheim.

Skånela ledde komfortabelt i andra för det mesta med 3-5 bollar, först med två minuter kvar var ledningen bara två mål men Skånela hade läget under kontroll. Söderberg Wernheim menade att det var en typisk andramatch för sitt lag. Han passade på att lyfta Ella Paldan i målet som kom in och gjorde en fin insats.
– Fantastisk match av Ella, hon räddar oss många gånger.

Målen
Kou Aune 6, Tenggren 6, Huusko Smeds 4, Vojbacke 4, Libom 3, Wiberg 3, Lindgren 2, Kardell 1

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening