Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Seger för herrarna – Förlust för damerna

Skånelas herrar vann på söndagen medans damerna förlorade sin match mot GT Söder.

Toppmötet i Sjöstadshallen vanns av hemmalaget GT Söder trots skånelaledning i paus. GT Söder vann andra halvlek med 15-9 och matchen med 28-23. Skånelas Alexandra Schaerlund svarade för sju mål och Alva Näsbrandt samt Emma Persson för fyra mål vardera, men därefter var målskyttet skralt från skånelaiterna. Trots nederlaget är man alltjämt med i toppen och slåss om kval till Elitserien. Det är en mycket tajt tabell och det skiljer tre poäng både till serieledaren som till negativt kval för Skånelas del.

För herrarnas del gick det bättre, de kom hem från Aranäs med två poäng i bussen och ett skutt i tabellen till fyra. Segern var odiskutabel, 31-21 och hela 16-9 i paus. 19-årige Hugo Sjölin blev främste målskytt med sina åtta mål, Erik Östling och Robert Ladan svarade för fem mål vardera. På söndag kommer Aranäs till Vikingahallen i och med att serien vänder.

handbollsligan

Skånela föll trots pausledning

Sport Redan nedflyttningsklara Skånela IF stod för en stark första halvlek mot topplaget Sävehof men föll till slut med 33–32.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Sport Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Sport Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

handbollsligan

Skånela pressade serieledaren

Sport Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.

handbollsligan

Skånela föll hemma mot OV

Sport Skånela pressade OV Helsingborg och med lite mer effektivitet hade man kunnat bärga en ny seger. Istället blev det förlust 27-30 inför drygt 400 åskådare.

handbollsligan

Viktig seger för Skånela mot Alingsås

Sport Skånela tog en efterlängtad seger när de besegrade Alingsås med 37–29 på bortaplan. Märstalaget ledde matchen från start till mål och kunde till slut säkra sin andra seger på 13 matcher i Handbollsligan.

handbollsligan

Skånela föll mot Hallby

Sport Jesper Östlund återvände till Vikingahallen med sitt Hallby och återvände till Jönköping med två poäng i bagaget.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening