Glada miner i FC Arlanda efter segern. Foto: Insändarbild
Seger för FC Arlanda mot Uppsala-Kurd
FC Arlanda tog säsongens tredje seger efter 4-1 hemma mot Uppsala-Kurd på lördagen: - Vi rycker upp oss efter förlusten senast mot Bälinge och gör en mycket bra match där vi har olika kombinationer och gör flera snygga mål. Laget ska ha en stor credd för sin insats och bevisar än en gång vilka kvalitéer vi har i truppen, säger spelande sportchefen Eddi Khalaf.
FC Arlanda hade 2-1 i paus efter först ett självmål av Uppsala-Kurd och därefter 2-0 av Miguel Cordova, gästerna reducerade före paus men tidigt i andra sköt Aleksandar Iskander in 3-1 på frispark och han ökade på med en kvart kvar till 4-1 som blev slutresultatet. Elias Bagdo låg bakom de två första målen i första då han spelade in bollen i straffområdet först vid självmålet som Roy Zeino även ska ha stressat fram och därefter till Cordovas 2-0.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.