Sebastian ställer ut på Liljevalchs Vårsalong
Sebastian Larsson ställer ut på anrika Liljevalchs Vårsalong i år.
Liljevalchs Vårsalong har funnits sedan 1921 och visar upp konst från några av landets konstnärer. I år var det cirka 2500 personer som sökte och 127 av dessa antogs, bland dem Sebastian Larsson, född 1991, från Märsta som visar upp tre målningar. Totalt är det 295 verk som visas upp på utställningen som i år flyttats till City, Malmskillnadsgatan 32 i Stockholm.
I sin presentation på Liljevalchs hemsida skriver Sebastian att han målar på sommaren och ritar nästan varje dag.
– Jag målar det som jag då ritar, alltså den stil jag har i mina teckningar för tillfället. Men då jag älskar färg svävar jag väldigt lätt iväg när jag målar, berättar Sebastian Larsson.
Målningarna som visas är även till salu och där har Sebastian och de andra målarna fått sätta priset själva. Sebastian målar i olja på duk. Han har tidigare gått på Konstskolan Idun Lovén, Måleri, Stockholm mellan 2011-13.