(SD) vill införa klädpolicy – Slöjor ska kunna förbjudas

Sverigedemokraterna anser att kommunen ska ha en neutral klädpolicy, det vill säga utan politiska och religiösa symboler.

Sverigedemokraternas gruppledare Rune Öhlund vill att det införs klädpolicy för kommunanställda. Detta för att EU-domstolen enligt Öhlund i mars i år beslutade att arbetsgivare har rätt att kräva neutral klädsel. Det skulle i så fall vara möjligt att förbjuda anställda inom kommunen att bärs slöja.

Öhlund anser att man kan bära en kedja med en religös symbol men man bör vara noga med att invånare inte upprörs av symboler som kommunanställda bär.
– Med tanke på att befolkningen i kommunen kommer från så många olika länder och kulturer är det viktigt att Sigtuna kommun genom en klädpolicy framstår som religiöst och politiskt neutralt, skriver Öhlund.

Motionen ska anmälas till torsdagkvällens fullmäktige och därefter behandlas i Kommunstyrelsen.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening