Attunda tingsrättFoto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

SD-ledamot stal toapapper från tingsrätten – Åtalas för stöld

En nämndeman som varit partipolitiskt anknuten till Sverigedemokraterna i Sigtuna stal upprepade gånger från tingsrätten. Nu har han åtalats för stöld.

Det var i början av året som det uppdagades att mannen som tjänstgjorde som nämndeman i Attunda timgrätt stulit toalettrullar. Stölderna begicks under hösten och i januari i år. Mannen stal fem förpackningar med toalettpapper till ett värde av 168 kronor. Enligt stämningen i Attunda tingsrätt har han erkänt brottet. Sverigedemokraternas gruppledare i Sigtuna, Rune Öhlund, meddelar att mannen inte längre har politiska uppdrag för partiet.
– Han har avsagt sig sina samtliga uppdrag för SD efter uppmaning från mig. Han har inga uppdrag kvar inom partiet!

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening