Foto: Magnus Granhagen

Sävehof för starka för Skånela i premiären

Svenska mästarna Sävehof gjorde processen kort med Skånela när Handbollsligan hade premiär i Vikingahallen på lördagen.

Skånela IF fick en tuff start på sin återkomst till Handbollsligan när svenska mästarna Sävehof gästade Vikingahallen. Sävehof visade sin klass och vann komfortabelt med 39–29 efter att ha haft en ledning på 17–12 i halvtid. Trots en stark insats från Simon Lindberg, som satte sex av sina nio skott, var Skånela numret för litet mot mästarlaget.

Inför knappa 400 åskådare lyckades Sävehof tidigt i andra halvlek koppla ett järngrepp om matchen och utökade ledningen till nio mål, ett avstånd som de sedan höll matchen ut.
– Det var tufft. Svenska mästarna kommer på besök, och vi faller lite på eget grepp. Vi var slarviga och gick bort oss från de avtal vi kommit överens om. Det gör det inte lättare att vinna, kommenterade Skånelas tränare Tim Lindqvist efter matchen.

Trots förlusten såg Lindqvist positiva inslag att bygga vidare på:
– Vi är besvikna nu, men det finns bra delar i vårt spel. Vi spelade oss fram till fina lägen när vi hittade vårt flyt och våra rörelser. Försvarsmässigt har vi mycket att slipa på.

Simon Lindberg, som varit borta sedan kvalet i våras, gjorde en stark insats i sin comeback och spelade hela 60 minuter i anfallet.

Skånelas målskyttar: Simon Lindberg 6, Källemyr 5, Näslund 3, Johansson 3, Nilsson 2, Wärnmark 2, Broman 2, Svarén 1, Forslund 1.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening