Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Sätuna torg går i graven

Det är surrealistiska bilder som förbipasserande nu ser över Sätuna torg som är i rivningsfasen.

Sätuna torg rivs för att göra plats för ett nytt område. Rivningen pågår för fullt och det är surrealistiska vyer som möter förbipasserande. Huskropp efter huskropp tas ner och just nu ser det ut som att området är från en dystopisk framtidsfilm. Men så är det alltså inte utan detta är Sätuna 2021.

När området står klart blir det en levande och attraktiv stadsmiljö enligt SigtunaHems VD Göran Langer. Det kommer att finnas både hyresrätter och bostadsrätter.
– Sätuna torg har Märstas bästa strategiska läge för såväl boende som affärsverksamhet, med närheten till Arlanda och bussar, pendeltåg och järnvägsstation tvärs över gatan, säger Göran Langer.

Spadtag för nya Sätuna torg beräknas till april.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening