Foto: Jamshid Jamshidi

Satsning på fler hyresrätter över hela länet

Kommunerna i Stockholms län ska byggas 49 000 bostäder de kommande två åren, ca 1300 av dessa bidrar Sigtuna kommun med: - Över 14 000 hyresrätter uppges påbörjas de kommande två åren, och där blir det troligen inget fall. Det är glädjande för det behöver bli fler hyresrätter, säger Länsstyrelsens utvecklingsledare Henrik Weston.

Länsstyrelsens årliga bostadsenkät till kommunerna visar att 49 000 bostäder ska byggas i länet under 2018-2019. 505 av dessa väntas stå klara i Sigtuna kommun i år, det rör sig om samtliga upplåtelseformer samt 20 trygghetsbostäder. Största problemet som kommunerna uppges ha är överklaganden av detaljplaner och konflikter med allmänna intressen enligt PBL, 8 av 26 kommuner i länet har också uppgett att hårdare lånevillkor påverkar bostadsbyggandet.

Fler bostäder 2019
Under 2019 ökar bostadsbyggandet generellt i länet och även i Sigtuna kommun då det ska uppföras 835 bostäder, då ska även 80 seniorbostäder byggas.
– Kommunernas siffror visar på en optimism, men som man ändå måste ta med en nypa salt. Med bakgrund av vad som hänt den senaste tiden med svårsålda nyproducerade lägenheter så bedömer Länsstyrelsen att byggandet kommer att avta i år. Hur mycket är ännu för tidigt att säga, säger Henrik Weston, utvecklingsledare vid Länsstyrelsens enhet för samhällsplanering.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Sigtunaseniorer i gamingprojekt

Nyheter Seniorer från BRF Trollberget i Sigtuna deltar i ett pilotprojekt som Riksbyggen och Tele2 lanserat där syftet är att minska det digitala utanförskapet.

Kommuen lanserar detaljplaneportal

Bostad Nu behöver du inte längre sitta i mail och samtal med kommunens tjänstemän för att få tag i detaljplaner. Kommunen har lanserat en ny detaljplaneportal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening