Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Satsning för att minska ungdomsstök på Valborg

Valborg är helgen då många unga för första gången kommer i kontakt med alkohol. Kommunen intensifierar i vanlig ordningen det förebyggande arbetet tillsammans med Länsstyrelsen i Stockholm.

Tillsammans med med kommunerna i Stockholms Län arbetar Länsstyrelsen för att minska föräldrars langning av alkohol till ungdomar. De senaste året har man också satsat resurser på att nu unga vuxna med kampanjer och lokala mobiliseringsinsatser.
– Med kampanjen Hejdå alkoholskador hoppas vi kunna nå unga vuxna, ta död på en del av de myter som finns kring langning och få fler unga att ta ställning mot att bjuda eller köpa ut till minderåriga. Då skulle många av de alkoholskador som ungdomsdrickandet leder till minska, som till exempel att köra på fyllan, hamna i slagsmål eller ligga med fel person, säger Kaisa Snidare, samordnade för alkohol- drogfrågor på Länsstyrelsen.

Enligt Länsstyrelsen skulle 6 av 10 16-åringar avstå från att skaffa alkohol om inte de fick tag på den genom någon som de känner. Vanligaste källan är kompisar, pojk- och flickvänner samt kompisars syskon. Sigtuna kommun har förberett sig för att hantera ungdomar ute på valborgskvällen och uppmanar invånare att ställa upp på vuxenvandring med utgångspunkt från Midgårdsvallen. Kommunens politiker har också bjudits in att delta och samlingen sker 18.00.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening