Arlandas brandbilar mötte upp planet vid ankomstFoto: Insändarbild
SAS-plan tvingades vända till Arlanda på grund av tekniska problem
Ett SAS-plan vände tillbaka till Arlanda efter 30 minuter under luften.
Ett SAS-flygplan på väg från Arlanda till Umeå tvingades vända tillbaka efter 30 minuter i luften på fredagskvällen rapporterar Aftonbladet. Enligt SAS indikerade planet tekniska problem, vilket ledde till en säkerhetslandning på Arlanda.
Passagerarna fick byta till ett annat flygplan som fortsatte resan till Umeå. Enligt SAS rörde det sig inte om motorfel, utan ett annat tekniskt problem. “När det är indikation på tekniskt problem är det inte säkert att det faktiskt är ett problem men man måste ta det säkra före det osäkra,” förklarade Irena Busic, presstalesperson på SAS för Aftonbladet..
Planet kommer nu att undersökas av tekniker för att fastställa orsaken till problemet.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.