Foto: Pressbild

SAS lanserar ny linje till Marocko

SAS expanderar på Stockholm Arlanda Airport och stärker tillgängligheten genom en ny direktlinje till Agadir i Marocko. Linjen är tidigare otrafikerad och kommer att flygas en gång i veckan, lördagar, med start 4 november i år.

För första gången sedan våren 2019 blir det nu möjligt att flyga reguljärt med SAS direkt från Arlanda till kuststaden Agadir, belägen nära foten av Atlasbergen i södra Marocko, som med sina långa vita sandstränder och behagliga vinterklimat är ett populärt resmål bland européer. Rutten är ett välkommet tillskott till Arlandas befintliga linjeutbud och stärker nordbornas tillgänglighet till den afrikanska kontinenten.

Den första avgången är planerad till 4 november i år och linjen trafikeras en gång i veckan, lördagar, under hela vintersäsongen fram till slutet av mars 2024 med det bränsleeffektiva Airbus A320neo med plats för upp till 180 passagerare.

”Vi ser en stor potential för reguljärflyg till Agadir. Efterfrågan ökar från både semesterfirare och resenärer som flyger för att besöka vänner och familj. SAS satsning på Agadir är med andra ord ett välkommet tillskott som stärker utbudet på flygplatsen och tillgängligheten till regionen”, säger Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och kommersiell utveckling på Swedavia.

”Det är fantastiskt att våra kunder är redo att upptäcka världen igen. Det är därför mycket glädjande att kunna erbjuda helt nya destinationer under kommande vinter. En av dessa är Agadir, en vacker stad längs Marockos södra Atlantkust. Det innebär också att vi kommer att flyga till Afrika igen, för första gången på årtionden”, säger Erik Westman, EVP & CCO, Network and Revenue management, SAS.

Under hela vintersäsongen med start 4 november i år erbjuder SAS direkttrafik mellan Stockholm Arlanda Airport (ARN) och Agadir Al Massira Airport (AGA). Med denna nya linje siktar SAS på att möta den ökande efterfrågan på resor till Agadir samtidigt som man erbjuder passagerarna en bekväm och smidig möjlighet att utforska den fascinerande afrikanska kontinenten.

Denna text genererades med en textrobot

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening