Foto: Pressbild

    SAS igång med fler linjer

    SAS meddelar att de går igång med fler linjer till utrikesdestinationer till och från Arlanda: I slutet av juni återupptar SAS trafiken från Stockholm till ett antal medelhavsdestinationer, skriver SAS i ett pressmeddelande.

    SAS har tidigare meddelat att de avser skala upp sin trafik från 15 till 30 plan. På fredagen kom besked om nya linjer till och från Arlanda. Utrikes med start redan om en vecka är rutter till Aten och Palma, på midsommardagen går det plan till och från Nice och Thessaloniki.
    – I slutet av juni återupptar SAS trafiken från Stockholm till ett antal medelhavsdestinationer: Palma i Spanien, Nice i Frankrike, samt Aten och Thessaloniki i Grekland. Inrikes Sverige återupptar SAS nu rutter till Visby och Östersund, meddelar SAS.

    100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

    Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

    Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

    Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

    Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

    Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening