SÄPO har under helgen haft en insats på Arlanda där tre personer hämtades in till förhör.
Nationella insatsstyrkan slog till mot tre personer på Arlanda som var på väg att lämna landet, skriver Aftonbladet. Männen misstänks för ett förberedelsebrott och skulle flyga till ett annat europeiskt land. Efter att förhör hållits med männen så släpptes de. Utredningen leds av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål. Både åklagaren och SÄPO är fåordiga om männen och vad de planerat att göra. – Jag förstår att det finns ett stort intresse att veta mer om vad det är för brottsrubricering, men det kan jag tyvärr inte gå in på och det är därför också svårt att prata om hur vanligt det är att en viss brottsrubricering utreds hos oss, säger Gabriel Wernstedt, pressekreterare hos SÄPO, till Aftonbladet.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.