Foto: Pressbild

SÄPO-insats på Arlanda

SÄPO har under helgen haft en insats på Arlanda där tre personer hämtades in till förhör.

Nationella insatsstyrkan slog till mot tre personer på Arlanda som var på väg att lämna landet, skriver Aftonbladet. Männen misstänks för ett förberedelsebrott och skulle flyga till ett annat europeiskt land. Efter att förhör hållits med männen så släpptes de. Utredningen leds av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål. Både åklagaren och SÄPO är fåordiga om männen och vad de planerat att göra.
– Jag förstår att det finns ett stort intresse att veta mer om vad det är för brottsrubricering, men det kan jag tyvärr inte gå in på och det är därför också svårt att prata om hur vanligt det är att en viss brottsrubricering utreds hos oss, säger Gabriel Wernstedt, pressekreterare hos SÄPO, till Aftonbladet.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening