Städare på Arlanda från SamhallFoto: Pressbild

Samhall fortsätter städa på Arlanda

Samhall får fortsätta städa på Arlanda efter att ha vunnit en upphandling med Swedavia.

Samhall har tagit hem upphandlingen kallad ARN2 so innebär att man städar på alla terminaler utom Terminal 5, Sky City och 60 andra byggnader. Men i det nya avtalet inkluderas Bromma flygplats. 200 personer med funktionsnedsättning som har svårt att ta sig in på arbetsmarknaden kommer nu att få jobb via Samhall. Städytan på Arlanda uppgår till 85 000 kvadratmeter och avtalet gäller i tre år.
– Samhall har under de senaste åren tillsammans med Swedavia arbetat intensivt och strukturerat med att nå våra gemensamma mål och detta är ett tydligt kvitto på att vi adderar flera värden, säger Jonas Rieck, affärsområdeschef på Samhall

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening