Foto: Daniel Iskander

Samarbetet vid elavbrott ska förbättras

Länets kommuner samlades förra veckan tillsammans med samhällsaktörer för att utveckla samarbetet vid omfattande elavbrott.

I samband med Stormen Alfrida i början av året drabbades flera tusen i kommunen av elavbrott, för vissa dröjde avbrottet uppemot en vecka. I andra delar av länet fick man vänta mer än en vecka på att få tillbaka strömmen.

För att blir bättre rustade mot elbortfall samlades länets kommuner förra veckan tillsammans med samhällsaktörer. Målet är att ta fram hur samverkan ska se ut vid omfattande elbortfall i länet:
– Vi har konstaterat att om vi får ett omfattande elbortfall så har det stora konsekvenser. Det är därför vi träffats, för att tillsammans analysera de största utmaningarna och diskutera vad man kan göra åt det, säger Ola Slettenmark, samordningschef på Samverkan Stockholmsregionen, till SVT Stockholm.

Kommunikation med medborgare, transporter och utsatta grupper i omsorgsbehov var några av punkterna som diskuterades. I länet är det en utmaning att nå ut både till landsbygd och storstad. märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om att elavbrotten har ökat kraftigt i kommunen från 2016 till 2017. Nu kommer det att komma in återkopplingar från aktörerna så att man blir vassare i arbetet vid elbortfall enligt Ola Slettenmark.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening