Munkholmsbadet i Sigtuna

Så varmt är det i vattnet

Med midsommar vill många säkerligen ta säsongens första dopp. Så här varmt är det i vattnet enligt de senaste siffrorna från kommunen.

För den som ännu inte gjort sitt första dopp så brukar midsommar vara en traditionsenlig dag/kväll för ett bad. Det är dock ganska kallt i Mälaren fortfarande. Sigtuna kommun meddelar att samtliga bad ligger under 20 grader, ska man ta ett varmare dopp är det Midgårdsbadet (ute) som gäller med 22 grader i vattnet.

Temperaturer
Stenigebadet 16 grader
Sjudargårdsbadet 15 grader
Rosersbergdbadet 16 grader
Midgårdsbadet (ute) 22 grader

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening