Sjudargårdsbadet i Sigtuna

Så varmt är det i strandbaden

Samtliga kommunens strandbad har nyligen provtagits gällande vattenkvalitet och temperaturer.

De senaste mätningarna visar att badtemperaturerna i Sigtuna kommun är behagliga och att vattnet är tjänligt att bada i utan risk för algblomning. Vid Munkholmsbadet är vattentemperaturen 18,7 grader, Rosersbergsbadet 20,3 grader, Sjudagårdsbadet 18,3 grader och Steningebadet 19,9 grader. Alla badplatserna har fått bedömningen ”tjänligt” och inga tecken på algblomning har noterats, vilket gör dem säkra och trevliga för badande.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening