I lördags var det Trygghetsdag i Märsta Centrum där blåljusaktörer och ett antal samhällsinstanser och föreningar träffade kommuninvånare.
Det var Beredskapsvecka förra veckan i hela landet och i Märsta arrangerades en Trygghets- och krisberedskapsdag. Dagen var som en mässa med ett tiotal utställare på torget som träffade märstabor och andra kommuninvånare. I samband med dagen delade Frivilliga resursgruppen ut diplom till aktörer som hjälpt till i samband med flyktingmottagandet från Ukraina. Det arrangerades även tävlingar där man kunde vinna hemberedskapslådor eller presentkort. Polis och brandbil var med och besökare fick provsitta i fordon samt bandvagnar. Arrangör var Trygg i Märsta i samarbete med Märsta Centrum och Sigtuna kommun.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.
Kulturnyheter Sigtuna museum har i år lockat hela 142 936 besökare, en siffra som överträffar förra årets rekord på 106 924 redan i augusti. Med det imponerande antalet besökare placerar sig museet i nivå med storstädernas mest populära institutioner.
Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.
Märstafolket Under torsdagen den 12 december hölls den sista gemensamma träningen för hösten med deltagare från Mamma United. Tillsammans med RF-SISU Uppland har träningar arrangerats varje torsdag under hösten i Eddaskolans idrottshall.
Märstafolket Kunskapsodlarna, en ideell förening i Märsta, erbjuder stöd till både svenskar och nyanlända som behöver hjälp med studier, språkträning eller att förstå det svenska samhället.
Kulturnyheter Färska siffror från Kulturrådet visar att tjejer fortsatt är i majoritet på landets kulturskolor. I Sigtuna är andelen tjejer ännu högre än riksgenomsnittet – hela 69 procent av eleverna är tjejer.