Foto: Daniel Iskander

Så stoppade polisen bildelsstölderna

Ni minns kanske vintern och våren då det gång på gång rapporterades om att bilar haft inbrott och man tagit rattar eller andra delar. I samband med att flertal personer greps minskade även stölderna markant, rapporterar P4 Stockholm.

Bilar av märket Audi, Volvo och BMW var kraftigt drabbade av bildelsstölder i kommunen i vintras. Polisen har sen den gripit ett tiotal personer och sedan dess har bildelsstölderna mer än halverats rapporterar P4 Stockholm:
– Man kan väldigt tydligt se att det går ner. Om man jämför då siffrorna från april där det var 260 inbrott och sen i maj, så såg man en tydlig nedgång till 80 stycken, berättar Jeanette Lisjak på Gränspolisen enligt radiokanalen.

Exporterades österut
Förutom rattar med airbags som lär ha ett värde på 30 000 kronor på svarta marknaden har personerna som ingår i en liga från Litauen varit ute efter gps-utrustning, strålkastare och säkerhetsdetaljer. Två av de tio gripna har även fällts i domstol. Bildelarna har för det mesta slussats vidare i Östeuropa där de är svåra att spåra för svensk polis.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening