SL, Trafikverket och MTR är överens om åtgärder som ska förbättra pendeltågstrafiken.
Pendeltågstrafiken ska bli bättre, SL har nu kommit överens med operatören MTR och spårägaren Trafikverket om tre åtgärdsområden enligt Radio Stockholm: – Det här kommer inte lösa alla problem men det kommer vara ett stort steg framåt, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd i Stockholm, till SR.
Det handlar dels om förbättrad infrastruktur med ökat underhåll av växlar och spårledningar samt att förebygga särskilda signalfel och sk spårspring. Hantering av trafiken under och efter störningar ska bli bättre samt att trafikinformationens tillförlitlighet ska ökas genom exempelvis skyltars funktion vid störningar och information på stationerna om alternativa resvägar vid störningar.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.