Foto: Riksbanken

Så mycket statlig skatt betalar kommuninvånarna

Sigtuna plats 44 av 290 när det kommer till vilken kommun som betalar mest statlig löneskatt per person.

Siffrorna över 2017 års taxering är nu klara och enligt upplysningsföretaget Ratsit är det bara sex andra kommuner i länet med lägre andel som betalar statlig löneskatt än i Sigtuna kommun. Sigtuna är 44 i riket och 20:e av 26 i Stockholms län med 5837 invånare som betalar statlig skatt.

Snittinkomsten i kommunen är 281 000 kronor och den totala statliga löneskatten per år uppgår till 263 miljoner kronor. Total skatteintäkt från kommuninvånare uppgår till 3,6 miljarder kronor. Upplands-Väsby har ca 2,7 procent fler invånare som betalar statlig löneskatt. Högst andel i länet och riket finns i Danderyd med nästan 37 procent. De fem kommuner med högst andel invånare med som betalar statlig inkomstskatt finns i Stockholms län. I Norrort är det Sollentuna som har högst andel med 28,6 procent, Sollentuna är sexa i länet och sjua i riket. Bara skånekommunerna Lomma och Vellinge kommer in på topp 10-listan.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening