Sigtuna kommuns vårdcentraler kommer under 2018 att få ökade resurser: - Tryggheten hos husläkaren och distriktssköterskan på vårdcentralen är något alla stockholmare ska kunna känna. Vi vill bygga ut primärvården och satsar därför för andra året i rad extra på våra vårdcentraler runtom i Stockholms län, säger Anna Starbrink (L), hälso- och sjukvårdslandstingsråd.
Under 2017 fick sjukvården i länet 140 extra miljoner, i år tillkommer 125 miljoner till enligt Anna Starbrink (L), hälso- och sjukvårdslandstingsråd. Av dessa pengar är det 3 miljoner som går till vårdcentraler i Sigtuna kommun.
2017 fick vårdcentralerna i kommunen 99,2 miljoner kronor i ersättning från landstinget, under 2018 blir siffran 102,1 miljoner, en ökning med tre procent. Ersättningen till vårdcentralerna i kommunen ökar i nästan samtliga fall med 2,5-3,5-procent. Störst är ökningen i Södertälje med 4 procent.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.