Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Så mycket kostade matkassen i PRO:s undersökning

PRO har presenterat sin årliga undersökning för billigaste matkasse men bara en butik i kommunen är med.

Länets billigaste matkasse finns i grannkommunen hos Willys i Bro där de 34 undersökta varorna kostade 741 kronor. För Sigtuna kommuns del har PRO enbart undersökt ICA Supermarket som klassas som en liten butik och därmed inte jämförlig med de stora butikerna Willys, ICA Maxi och Stora COOP exempelvis. ICA Supermarket Sigtuna kommer ändå in på plats 36 i länet av ca 75 undersökta butiker. En matkasse med de 33 av de undersökta varorna kostade 830 kronor i Sigtuna.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening