Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Så många hyr ut i andrahand

Kommuninvånare hyrde ut sina bostäder i andrahand för nästan 12 miljoner förra året.

SVT Stockholm rapporterar om avdragen för den hyr ut sin bostad. Bland annat får man göra ett schablonavdrag på 40 000 kronor. Överskottet från privatuthyrningen är skattepliktigt och redovisas på deklarationen som inkomst av kapital. I Sigtuna kommun var det 320 personer som anmälde andrahandsuthyrning, de redovisade intäkter på 11,8 miljoner kronor.

I jämförelse med övriga länet är både antalet uthyrare och summan högre i Sigtuna än i bland annat Väsby (6,41 miljoner), Vallentuna (9,42) och Upplands-Bro (4,59). Vanligast med uthyrning är det i Stockholm, Nacka och Täby. I hela länet rör det sig om 20 759 personer som hyrt ut tull ett redovisat värde om 860 miljoner. Inklusive schablonavdraget så är det totalt 1,7 miljarder som man tjänat på att hyra ut bostäder för.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening