Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

Så många har fått sin första dos

47 procent av kommuninvånarna över 18 år har fått minst en dos av vaccinet mot covid-19.

Efter vecka 24 ökar andelen av vaccinerade i kommunen till nästan varannan, 47,5 procent har fått en dos enligt siffror från Svenska vaccinationsregistret som Newsworthy sammanställt. Var fjärde kommuninvånare har fått båda doserna.

Tidigare i veckan blev det möjligt för 35-plussare att boka tid för vaccinering. En vaccinationscentral finns i Vikingahallen. Många mellan 40-50 valde att vaccinera sig, bland den åldersgruppen har varannan nu tagit sin första dos. Lite mer än var tionde mellan 30-39 år har tagit en dos. Bland invånare mellan 18-29 år har 7,1 procent fått en dos. Mer än 90 procent av invånarna över 70 år har tagit en dos.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening