Kommuninvånarna har hittills i år köpt 144 elbilar vilket är långt ifrån topplats i antalet elbilar per kommuninvånare.
Kommuner med höga medelinkomster har högre andel inköpta elbilar enligt Blipp som jämfört elbilsförsäljning i landets kommuner. Flest elbilar per invånare finns i Danderyd, Solna, Nacka och skånska Vellinge. I Danderyd har det köpts in 430 elbilar på totalt 32 677 invånare vilket ger 0,013 bilar/invånare. Sigtuna kommun är på topp 100 listan med 144 elbilar och 0,03 elbilar/invånare. Sju kommuner har inte en enda såld elbil. – Den totala ägarkostnaden för en elbil är ofta lägre än för motsvarande bensin- och dieselbil. Om laddningsmöjligheter saknas blir det omöjligt att äga en elbil, även fast elbilen skulle vara klimatsmart och ekonomisk för den som har långa avstånd, skriver Blipp i ett pressmeddelande.
Notiser Sigtuna kommuns arbetslöshet uppgick till 8,6 procent undernovember. Men en tydlig trend är att ungdomsarbetslösheten minskar för sjunde månaden i rad.
Blåljus Polisen har under natten genomfört en stor insats med anledning av en misstänkt mordhändelsen. Insatsen har inkluderat en teknisk undersökning av brottsplatsen samt dörrknackning i området för att samla vittnesuppgifter.
Blåljus Vid 23-tiden på söndagskvällen larmades polis ett skogsparti i Märsta med anledning av att en allvarligt skadad kvinna hittades. Kvinnan konstaterades avliden av polispatrullerna.
Nyheter Från och med söndag har Mälartåg tagit över trafiken på sträckan Uppsala–Stockholm via Märsta, som tidigare kördes av SJ. Den sista avgången med SJ gick klockan 22.00 på lördagen från Uppsala mot Stockholm.