Det skiljer över 4000 kronor i månaden mellan länets dyraste andrahandshyra och billigaste.
Sigtuna kommun har en av länets billigaste andrahandshyror med 5000 kronor i månaden för en etta enligt Mitt i Stockholm. Täby har länets dyraste hyra med 9500 kronor/månad för en etta.
Den som hyr ut i andrahands måste ha tillstånd från sin bostadsrättsförening eller fastighetsägare, sedan i somras kan man vräkas om ma hyr ut utan tillstånd. Man får heller inte ta ockerhyra i ersättning utan det ska vara rimlig summa. En rimlig andrahandshyra är hyran plus driftskostnader för el, bredband, om det är möblerat så kan man även ta betalt för slitage av möbler.
Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.