Foto: Jamshid Jamshidi

    Så har sommarens P-kaos hanterats

    Det har varit trångt på parkeringarna i Sigtuna denna sommar.

    Kommunen har intensifierat parkeringsövervakningen i sommar på grund av det ökade trycket i samband med att besökare tagit sig till Sigtuna. Trafikövervakningen har fungerat för att få både ruljangs på fordon och för att säkra upp så att exempelvis räddningsfordon kan komma fram i stadens trånga gränder.
    – Sigtuna stad är ett populärt besöksmål på sommaren, men det är ingen stor stad och vi har begränsat med parkeringar, säger Mikael Kraus, tf enhetschef på trafikdriftsenheten som sköter trafikövervakningen i Sigtuna kommun, i ett uttalande.

    Parkeringsreglerna är även desamma för mopeder, mopedbilar som för personbilar. De ska samsas om samma P-ytor och även använda P-skiva.
    – Mitt tips till de ungdomar som kör tvåhjuliga mopeder klass 1 är att skaffa sig en lite mindre p-skiva som brukar säljas på till exempel bensinstationer. De får både plats i en plånbok men kan också klistras fast framme på fronten. Har man inte en p-skiva tillgänglig funkar det även att skriva ankomsttiden på en lapp, det gäller alla fordon, säger Mikael Kraus.

    Nytt samarbete för att främja ungas läsning

    Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

    Tonåringar i mindre bråk under natten

    Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

    Fortsatt stort behov av arbetskraft

    Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

    Norrsken syntes över Märsta

    Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

    EXTRA

    Kommunen vädjar: Sluta klottra!

    Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening